02 / 11 / 17
Krakowiacy i Górale - Wojciech Bogusławski/Jan Stefani

11 i 12 listopada Opera Wrocławska zaprasza na premierę spektaklu "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego. Premierę dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa". Patronat honorowy nad premierą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spektakl realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach programu Dziedzictwo muzyki polskiej, Polskim Wydawnictwem Muzycznym i Instytutem Adama Mickiewicza. Partnerem spektaklu jest Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.

Osiemnastowieczne dzieło uznane za pierwszą polską operę narodową reżyseruje Barbara Wiśniewska, polska reżyserka młodego pokolenia. W jej interpretacji Krakowiacy i Górale to obraz sytuacji kobietw opresyjnej kulturze. „Nasza kultura jest (...) oparta na dyskryminacji, to ona pozwala mężczyznom rościć sobie prawa do kobiet, do ich wolności i nietykalności cielesnej. W Krakowiakach i Góralach dyskryminacja jest bardzo silnie zaznaczona, zwłaszcza w kontekście władzy"– mówi reżyserka. „Moim zdaniem Dorota nie jest śmieszną, wiejską babą, która się kocha w młodym chłopaku. (...) Im dłużej się w nią wczytywałam, tym silniej rezonowała mi Fedrą".

Dzięki nowemu wydaniu partytury Krakowiaków i Górali zrealizowanemu w ramach programu kompleksowego opracowania dzieł muzyki polskiej powstałej w okresie zaborów pn. „Dziedzictwo muzyki polskiej" w 2017 roku staraniami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina muzyka Krakowiaków i Górali zabrzmi po raz pierwszy w postaci najbardziej zbliżonej do osiemnastowiecznego oryginału. Spektakle poprowadzi dyrygent, Adam Banaszak.

Scenografię zaprojektował wraz z reżyserką młody ukraiński artysta, VasylSavchenko. Autorem kostiumów jest Mateusz Stępniak. Za reżyserię świateł odpowiada Grzegorz Barszczewski. Choreografię i ruch sceniczny opracował AnatoliyIvanov, a Chór Opery Wrocławskiej przygotowała Anna Grabowska-Borys.

W postać Doroty wcieli się tegoroczna laureatka Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza śpiewaczka, Jadwiga Postrożna, oraz Joanna Talarkiewicz. W partii Bartomieja wystąpią Maciej Krzysztyniak i Edward Kulczyk. W roli Basi usłyszymy Hannę Sosnowską i Karolinę Filus, a partie Stacha i Jonkawykonywać będą Aleksander Zuchowicz, Łukasz Rosiak i Jędrzej Tomczyk. W partiach tytułowych Górali wystąpią: Leszek Holec, Jakub Michalski, Michał Janicki, Łukasz Klimczak, Bolesław Słowiński i Mirosław Gotfryd. Partię Pawła wykona Andrzej Pieczonka, a Zosi – Magdalena Marchewka. Jako Miechodmuchwystąpi Marek Klimczak. Na scenie solistom towarzyszyć będą Wdowy-Fedry, dzieci z Chóru Dziecięcego Opery Wrocławskiej, a także Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej.

Premiera: 11, 12/11/2017


Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu
Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Wkład Stowarzyszenia Muzyki Polskiej dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA
na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego "Niepodległa".
06 / 11 / 17
Płyta CD Don Desiderio - już w sprzedaży!

"Don Desiderio" - Opera Józefa Michała Poniatowskiego - zamówienia: office@fmp.org.pl
02 / 11 / 17
Krakowiacy i Górale - Wojciech Bogusławski/Jan Stefani

11 listopada 2017 roku w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera spektaklu "Krakowiacy i Górale", którego partnerem jest Stowarzyszenie Muzyki Polskiej
10 / 08 / 17
Viola Organista lo strumento di Leonardo Da Vinci

15.08.2017, godz. 20:00. Recital na violi organista w wykonaniu Sławomira Zubrzyckiego w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku (oo. Karmelici), ul. Karmelicka 19
29 / 06 / 17
Bilety w sprzedaży!

Bilety dostępne na stronie internetowej www.biletywkrakowie.pl i punktach sprzedaży

     
NEWSLETTER


designed by Karolina Grzywnowicz