NAGRODA

Od 2008 roku Stowarzyszenie Muzyki Polskiej przyznaję co dwa lata nagrodę Złotej Muzy. Statuetki Złotej Muzy, autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Marka Stankiewicza, zostają przyznawane za wybitny wkład w promocję muzyki polskiej na świecie. Kolejna, piąta edycja wręczania nagrody będzie miała miejsce podczas 12. Festiwalu Muzyki Polskiej w lipcu 2016 roku.


WOJCIECH KILAR

Za całokształt twórczości; za wielkie wspaniałe serce; za emocje, które zawarł w swojej muzyce; za radość, którą przekazał melomanom oraz za to, że jego twórczość jest wizytówką polskości na całym świecie", jak podano w uzasadnieniu, Złotą Muzą został nagrodzony kompozytor Wojciech Kilar. Laureat odebrał nagrodę w trakcie koncertu zorganizowanego z okazji jego 80. urodzin, który odbył się w ramach 8. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowi 20 lipca 2012 r.


EWA MICHNIK & KONCERN PŁYTOWY EMI MUSIC

Po raz pierwszy nagroda została wręczona 16 listopada 2008 roku w Filharmonii Krakowskiej po koncercie finałowym 4. Festiwalu Muzyki Polskiej. Wówczas wyróżnienie tę otrzymała prof. Ewa Michnik, nagrodzona za promocję polskiej muzyki operowej w Polsce i w świecie oraz koncern płytowy EMI MUSIC, nagrodzony za wieloletnie promowanie muzyki polskiej poprzez fonografię.


TERESA CHYLIŃSKA

W trakcie 6. Festiwalu Muzyki Polskiej, dnia 8 listopada 2010 roku, statuetkę Złotej Muzy otrzymała muzykolog Teresa Chylińska za wyjątkowy wkład i poświęcenie w badaniu życia i twórczości Karola Szymanowskiego.


HELENA ŁAZARSKA

13 lipca 2014 roku, podczas 10. edycji, jubileuszowego, Festiwalu Muzyki Polskiej został zorganizowany koncert w hołdzie Helenie Łazarskiej. Wielka dama polskiej pedagogiki wokalnej została uhonorowana statuetką Złotej Muzy. Pani Profesor jest utalentowaną śpiewaczką, sopranistką, która poświęciła swoje życie wychowywaniu i kształceniu następnych pokoleń śpiewaków operowych, jurorką niezliczonej ilości konkursów wokalnych na świecie, a przede wszystkim kobietą oddana sztuce i nauczaniu.

 JOANNA WNUK-NAZAROWA

Podczas 12. edycji Festiwalu Muzyki Polskiej, w dniu 10 lipca 2016 roku, piątą statuetkę Złotej Muzy otrzymała Joanna Wnuk-Nazarowa. Wyróżnienie zostało przyznane za całokształt pracy twórczej na polu kultury. W tym za ogromny wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej, za zaangażowanie oraz docenienie śmiałych i ciekawych inicjatyw artystycznych.


     
NEWSLETTER


designed by Karolina Grzywnowicz