26. lipca 2024 (piątek)
godz. 19.00

FESTUM IUVENTUTIS – FESTIWAL MŁODYCH

Recital fortepianowy Georgi Vasileva zwycięzcy III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

Program:

Fryderyk Chopin: 2 Polonaises op. 40

 • A-dur Allegro con brio
 • c-moll Allegro maestoso

3 Mazurki op. 50

 • G-dur Vivace
 • As-dur Allegretto
 • cis-moll Moderato

Nokturn As-dur, op. 32 nr 2 Lento

Barcarolle Fis-dur op. 60 Allegretto

***

Leopold Godowsky: Studium 18a na lewą rękę według Etiudy op. 10 nr 9 F. Chopina

Karol Kurpiński: Polonaise nr. 1 G-dur z cyklu 3 Polonaises

Karol Mikuli: Mazurka h-moll, op. 11

Alexandre Tansman: III Sonatine

 • Pastorale. Animé
 • Hymne. Lento
 • Rondo (perpetuum mobile). Presto

Kazimierz Serocki: Suite of preludes

 1. Animato
 2. Affettuoso
 3. Agitato
 4. Teneramente
 5. Veloce 
 6. Capriccioso
 7. Furioso

 

Georgi Vasilev, fortepian

Georgi Vasilev

Bułgarski pianista. Zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie w kategorii Pianistów, Vasilev otrzymał również nagrodę specjalną za wykonanie II Koncertu fortepianowego Miłosza Magina, ufundowaną przez córkę kompozytora – Margot Magin. Georgi Vasilev był także półfinalistą i zdobywcą nagrody za najlepsze wykonanie utworu I. J. Paderewskiego na 12. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, a także zdobywca honorowego medalu na 67. Międzynarodowym Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie. Występował wielokrotnie w Bułgarii, w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii i w Niemczech na scenach znanych sal koncertowych, takich jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Pomorska, sala “Bułgaria” w Sofii, Petit Palau de La Musical Catalana w Barcelonie, Narodowy Pałac Kultury w Sofii.

Urodził się w 2000 roku w Bułgarii. Ukończył Narodową Szkolę Muzyczną im. Lyubomira Pipkowa w Sofii w klasie fortepianu Dariny Kantardziewej. W latach 2017 – 2019 doskonalił swoje umiejętności u prof. Ludmila Angelova w New Bulgarian University. W roku 2022 ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. dr hab. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie kontynuuje swoją edukację na studiach magisterskich w klasie fortepianu dra hab. Pawła Wakarecego. Brał udział w licznych kursach pianistycznych prowadzonych przez takich mistrzów jak: Dmitry Bashkirov, Kevin Kenner, Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Naum Grubert, Giuseppe Guarrera, Alexis Golovin. W ramach XIX edycji Międzynarodowego Forum Pianistycznego “Bieszczady bez granic” Vasilev został uhonorowany nagrodą “Złoty Parnas”.

Był kilkukrotnie stypendystą Ministerstwa Kultury Bułgarii, Fundacji Communitas i Fundacji im. św. Cyryla i Metodego (stypendium im. Lydii Kutevy, ufundowane przez prof. Pavlinę Dokovską), Fundacji im. Yordana Kamdżałowa. Czterokrotnie został również uhonorowany Stypendium Rektora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Koncert zorganizowany we współpracy z Cziffra Festival

Mecenasi i Partnerzy